16.5.2019
STHL haluaa kehittää jäsentensä edunvalvontaa parhaalla mahdollisella tavalla muuttuvassa neuvotteluympäristössä. JUKOn jäsenyys antaa siihen mahdollisuuden.
JUKOssa on Terveydenhoitajaliiton liittymisen jälkeen kahdeksan jäsenyhdistystä, joilla on henkilöjäseniä runsaat 200 000. Jäsenistöstä kuntien palveluksessa on noin 68 prosenttia, valtiolla noin 16 prosenttia, yliopistoissa ja yksityissektorilla noin 13 prosenttia ja seurakunnissa noin 3 prosenttia.
Terveydenhoitajaliitolla on kuntasektorilla noin 4000 jäsentä.
Terveydenhoitajaliiton jäsen, joka on toiminut KTN:n luottamusmiehenä, voi jatkaa jukolaisena luottamusmiehenä kuluvan JUKOn luottamusmiesten toimikauden loppuun, 31.7.2014 asti. KTN:n pääluottamusmiehenä toimineen pääluottamusmiesasema ei sellaisenaan siirry JUKOon. Neuvotteluja pääluottamusmiesten tulevasta asemasta jatketaan. Paikallistason edunvalvonta siirtyy 6.11. lukien JUKOn luottamusmiehille. Viime kädessä JUKOn pääluottamusmies edustaa myös Terveydenhoitajaliiton jäseniä.
Lisätietoja:
Olli Luukkainen, puheenjohtaja JUKO ry, puh. 0500 652 872
Leila Lehtomäki, puheenjohtaja STHL, puh. 050 522 6941