19.2.2025
Neuvottelut noin 20 000 evankelis-luterilaisen kirkon työntekijän virka- ja työehtosopimuksesta jatkuivat keskiviikkona 19. helmikuuta.
JUKO painottaa, että useilla seurakunnilla on vaikeuksia saada avoimiin tehtäviin osaavia hakijoita, siksi kirkon alan veto- ja pitovoiman jatkuva kehittäminen on yksi tärkeimmistä tavoitteista neuvoteltaessa uudesta sopimuksesta.
Tavoitteena on vahvistaa edelleen kirkon palkkakilpailukykyä ja parantaa korvauksia leiri- sekä päivystystyöstä.
JUKO-liittojen jäsenet työskentelevät kirkon sektorilla muun muassa pappeina, kanttoreina, diakonia- tai nuorisotyöntekijöinä sekä hallinnon, viestinnän ja kasvatuksen tehtävissä.
Seuraavan kerran osapuolet tapaavat maanantaina 24. helmikuuta. Kirkon sopimuskausi päättyy perjantaina 28. helmikuuta, joten ensi viikolla neuvotteluja on useampana päivänä.
Neuvottelut 15.1.2025 | Kirkon virka- ja työehtosopimusneuvottelut alkoivat keskiviikkona
Sinua saattaa kiinnostaa myös
JUKOn kirkon sektorin neuvottelukunnan puheenjohtajan ja AKI-liittojen toiminnanjohtajan Jussi Junnin työmarkkinahaastattelu Kotimaassa 4.2.2025. Juttu on maksumuurin takana. | Kirkon virka- ja työehtosopimuksesta neuvotellaan parhaillaan – Lakko-oikeutta voitaisiin testata käytännön tilanteessa
AKI-liittojen, Diakoniatyöntekijöiden liiton DTL:n ja Kasvatuksen ja nuorisotyön asiantuntijoiden KNT:n yhteinen Jobi-media 3.2.2025 | Tikkurilassa keskusteltiin lakosta
Kirkkofaktat 2025
Mikä JUKO?